Adventné povzbudenie_19

„Hlas môjho milého! Hľa, on prichádza, po horách skáče, po vŕškoch dupká. Milý môj je sťa srna, ako jeleníča. Hľa, veď už stojí pred naším múrom; oblôčkom hľadí, cez mriežku sa díva. Môj milý mi hovorí: ,Hor‘ sa, priateľka moja, holubica moja, krásava moja, a poď!‘“ Pieseň piesní 2, 8-10

Pieseň piesní je mojou najobľúbenejšou biblickou knihou – milujem jej poetickosť a opisy skutočne vášnivej vzájomnej lásky a príťažlivosti, ktoré tak nádherne ilustrujú aj Božiu lásku k nám. Pre mňa je táto kniha zdôraznením, že Boh nie je nejaký tichučký deduško vznášajúci sa na obláčiku so sladkým úsmevom na tvári, ale je temperamentný a vášnivý vo svojej láske k nám. Dokonca vie byť aj žiarlivý (Ex 34, 14).

Pri tomto čítaní som sa zamyslela viac nad ďalším aspektom: milý v tomto úryvku volá svoju milú, aby išla za ním. A ona ho zas opisuje ako svižného jeleňa (ja osobne si podvedome predstavujem skôr kamzíka 😀 ), ktorý si poskakuje po horách, možno jej aj uniká z dohľadu. A potom sa zrazu zjaví pri jej okne a volá ju…

Nie je dobré stagnovať. My ľudia máme sklony uspokojiť sa s určitým zabehnutým stereotypom a máme radi pocit, že sa netreba o nič snažiť. Boh nás však volá byť v pohybe – napredovať, rásť. Nie preto, že by požadoval od nás výkon. Svätosť, ku ktorej nás povoláva (1 Pt 1, 16), však nedosiahneme tým, že budeme sedieť na gauči a len rozmýšľať o Bohu. Môžeme sa k nej približovať tým, že budeme za ním kráčať.

Nasledovať Ježiša znamená ísť za ním v každej chvíli, nielen vo chvíľach modlitby, či už individuálnej, alebo v rámci spoločenstva. Znamená to žiť jeho evanjelium všade: v práci, na každom stretnutí s priateľmi, v obchode počas nákupu, na úrade počas vybavovania, v rozhovoroch s členmi rodiny. Všade. Tak nestagnujme, ale kráčajme. 🙂

21

Bože, chvála ti, že si Bohom rastu a pohybu a že chceš, aby sme napredovali. Vďaka, že nás vedieš po svojich cestách a nenecháš nás stratiť sa.

Spoločný modlitebný úmysel na dnešný deň: Modlime sa za ochotu vykročiť za Ježišom, aj keď to znamená vyjsť zo svojho pohodlia a vzdať sa lenivosti.

O autorke: Zuzka Guričanová je ostrieľaná autorka množstva kratších či dlhších príbehov. Písanie je to, čo robí najčastejšie a najradšej :). Boha dokáže objavovať a spoznávať v každej stvorenej kráse – obzvlášť miluje hviezdy a vesmír. Ako jazyková korektorka spolupracuje na projekte cestaplus.sk.

FOTO CREDIT: https://youtu.be/hoFl6N-tdaY (http://bit.ly/2nt4iF6)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s